Urologia
Wazektomia jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Mimo, że zabieg cieszy się rosnącą popularnością, na jego temat krąży wiele mitów.
Czy wazektomia równa się sterylizacji? Czy prowadzi do zaburzeń seksualnych pacjenta? Czy zwiększa ryzyko powstania nowotworów jąder i gruczołu krokowego? Czy jest odwracalna? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Na czym polega wazektomia?
Wazektomia to wysoce skuteczna metoda męskiej antykoncepcji. Zabieg jest bezpieczny i cieszy się coraz większą popularnością. Wg aktualnych statystyk, niemal ¼ mężczyzn po 35 roku życia zamieszkujących w Stanach, poddała się tej procedurze.
Celem wazektomii jest uniemożliwienie plemnikom przedostania się z najądrzy do wzgórka nasiennego. Mówiąc prościej, oznacza to, że nie zostaną wydalone w czasie wytrysku.
Kto może poddać się wazektomii?
Wazektomia to zabieg wykonywany u mężczyzn. Najczęściej nie przeprowadza się go przed ukończeniem – 40 roku życia pacjenta, chociaż w USA, procedura dostępna jest już dla 18 latków.
Kryterium wieku brane jest pod uwagę, ponieważ często zdarza się, że bardzo młodzi mężczyźni po jakimś czasie żałują swojej decyzji, co negatywnie wpływa na ich kondycję psychiczną. Wyjątkiem są sytuacje gdy są medyczne wskazania do wykonania takiego zabiegu.
Jak przygotować się do wazektomii?
Przed poddaniem się zabiegowi pacjent powinien odbyć konsultację z lekarzem specjalistą w celu przeprowadzenia badań i wywiadu – np. o przebytych chorobach czy przyjmowanych lekach. Na trzy dni przed wazektomią nie powinno się zażywać leków działających przeciwzakrzepowo – np. aspiryny, ibuprofenu, ketoprofenu. W dniu zabiegu należy dokładnie umyć prącie i mosznę oraz ogolić skórę. Zabieg nie wymaga bycia na czczo.
Po jakim czasie wazektomia jest skuteczną metodą antykoncepcji?
Ważna informacja dla pacjentów jest taka, że wazektomia nie działa natychmiastowo. Muszą minąć 3 miesiące, aby zbadać nasienie i mieć potwierdzenie, że zabieg był skuteczny. W tym czasie para powinna stosować inne metody antykoncepcji.
Szacuje się, że skuteczność udanego zabiegu wynosi ponad 99%.
Jakie zalecenia otrzymuje się po wazektomii?
- Pacjent po zabiegu może sam prowadzić auto, ale bezpieczniej, aby zapewnił sobie transport. Kiedy przestaje działać środek znieczulający, należy przyjąć lek przeciwbólowy zgodnie z instrukcją lekarza.
- Opatrunek można zdjąć następnego dnia. Wtedy też dozwolony jest prysznic. Kąpiel możliwa jest dopiero po tygodniu.
- Przez około 3 doby pacjent powinien nosić uciskowe majtki i kłaść zimne okłady na okolice moszny.
- Po 2 dniach można podjąć delikatny wysiłek fizyczny, ale zakazane jest podnoszenie ciężarów, pływanie czy bieganie. Dozwolone jest to, tak jak i współżycie, dopiero po 14 dniach od zabiegu.
Jaki jest czas rekonwalescencji po wazektomii?
Po zabiegu pacjenci mogą odczuwać niewielki dyskomfort i ból, który zwykle mija po ok. 6 tygodniach. Panowie pracujący np. w biurach, mogą wrócić do swoich obowiązków natychmiast . Ci, którzy wykonują pracę fizycznie powinni odczekać co najmniej tydzień.
Czy wazektomia może prowadzić do zaburzeń seksualnych?
Jednym z wielu mitów jest twierdzenie, że wazektomia niekorzystnie wpływa na życie seksualne obniżając libido, utrudniając wytrysk czy osiągnięcie orgazmu. Jest to nieprawdą. Zabieg nie zmienia poziomu testosteronu ani objętości nasienia. Współżycie zwykle jest przyjemniejsze, bo nie towarzyszy mu stres związany z możliwością nieplanowanego zapłodnienia partnerki.
Czy wazektomia zwiększa ryzyko powstania nowotworu jąder i gruczołu krokowego?
To kolejna obawa pacjentów chcących poddać się zabiegowi. Odpowiedź na powyższe pytania brzmi NIE. Wazektomia nie zwiększa ryzyka powstania nowotworów.
Czy zabieg wazektomii jest odwracalny?
Skutki wazektomii można cofnąć, ale zabieg nie jest łatwy. Przywrócenie ciągłości nasieniowodów przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym, pod specjalnym mikroskopem i trwa kilka godzin. Skuteczność zabiegu sięga 80%, ale spada wraz z czasem, który upłynął od przeprowadzenia wazektomii. Przykładowo, mężczyzna, który poddał się jej 10 lat temu, ma ok. 25% szans na odzyskanie płodności.
Decyzja o wazektomii powinna być więc dobrze przemyślana, a na wypadek chęci posiadania potomstwa, dobrze jest zamrozić nasienie. Dzięki temu, jeśli zabieg przywrócenia ciągłości nasieniowodów się nie powiedzie, pozostanie jeszcze możliwość zapłodnienia in vitro.
Zabieg wykonywany jest w naszej Klinice przez urologów z długoletnim doświadczeniem dr Macieja Jarosza i dr Tomasza Drabarka.
Wazektomia
- Jest to zabieg prowadzący do bezpłodności, dlatego decydują się na niego mężczyźni, którzy w ogóle nie chcą mieć dzieci lub mają już tyle, ile zawsze chcieli. Wskazaniem do wykonania zabiegu jest także zły stan zdrowia partnerki.
- Skuteczność wazektomii przekracza 99%. Według skali Pearla, służącej do określenia skuteczności wybranych metod antykoncepcyjnych, wazektomia daje najlepsze rezultaty ze wszystkich metod zapobiegania ciąży, stosowanych zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.