Usunięcie włókniaka

Chirurgia plastyczna

Włókniak to zmiana, która powstaje z tkanki łącznej skóry właściwej. Może przybierać postać miękkiego lub twardego guzka w kolorze skóry i pojawia się w różnych partiach ciała. Najczęstsze umiejscowienie to  szyja, kark, okolice pachwin i skóra kończyn.

Zmiany mogą mieć różną wielkość- od 2 mm do 1 cm, a ich struktura przesuwa się względem podłoża- nie przywiera na mięśni i kości.

Mimo, że  obecności włókniaka nie towarzyszą żadne dokuczliwe objawy i zmiana nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, dobrze jest usunąć go chociażby ze względów estetycznych.

Usunięcie włókniaka – stosowane metody

– Usunięcie włókniaka metodą chirurgiczną – tradycyjny sposób na pozbycie się tego typu zmian skórnych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a okres rekonwalescencji trwa około tygodnia.

– Usunięcie włókniaka laserowo – to jedna z najpopularniejszych metod. Plusy zabiegu to fakt, że jest on bezkrwawy i nie pozostawia blizn. Cała procedura polega na skierowaniu wiązki laserowej na zmianę skórną, w wyniku czego dochodzi do  koagulacji i odparowania wody, a włókniak zostaje usunięty.

– Usunięcie włókniaka dzięki kriochirurgii – metoda inaczej nazywana wymrażaniem. Stosuje się w tym celu ciekły  azot. Jego działanie sprawia, że komórki włókniaka zostają uszkodzone i oddzielają się od zdrowej tkanki. Zabieg nie pozostawia blizn.

– Usunięcie włókniaka prądem, czyli elektrokoagulacja – zabieg polega na przyłożeniu do zmiany skórnej elektrody (igły z prądem o wysokiej częstotliwości). Pod wpływem temperatury białka włókniaka ścinają się  i można go z łatwością usunąć. W zależności do wielkości zmian, zabieg można stosować bez znieczulenia lub w znieczuleniu miejscowym.

Każdy sposób usuwania włókniaków wykonywany przez lekarza specjalistę jest całkowicie bezpieczny i nie wywołuje skutków ubocznych.

Niestety trzeba liczyć się z tym, że zmiany mają charakter nawracający i po jakimś czasie mogą odrosnąć.

Częste miejsca występowania włókniaka

– szyja

– kark

– pachwiny

Metody usuwania

– cięcie chirurgiczne

– laser

– kriochirurgia

– elektrokoagulacja

Usunięcie włókniaka

Wskazania:
Rezultaty: