Korekcja blizn

Chirurgia plastyczna

Przebyte choroby, zabiegi chirurgiczne czy wypadki mogą pozostawiać na naszym ciele szpecące blizny. W zależności od ich umiejscowienia, stają się one przyczyną kompleksów lub dyskomfortu pacjenta. Tak jak blizny na ciele da się zakamuflować odpowiednim ubraniem, tak te usytuowane na twarzy są trudne, wręcz niemożliwe do ukrycia.

We wszystkich przypadkach dobrym rozwiązaniem, które przywróci atrakcyjny wygląd i pewność siebie pacjentów jest korekcja blizn, którą można przeprowadzić na kilka sposobów.

Korekcja blizn – stosowane metody

– Chirurgiczne usunięcie blizny – zabieg taki przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym przez chirurga plastyka. Stara blizna jest wycinana, a brzegi rany są odpowiednio przygotowane i zszywane cienką nicią. Blizna nie znika całkowicie, ale jest zdecydowanie mniej widoczna.

W chirurgii plastycznej stosowane są dwie metody cięć:

Plastyka Z –  oprócz wycięcia blizny, chirurg wykonuje dwa dodatkowe nacięcia, które przypominają kształtem literę „z”. Dzięki temu blizna lepiej dopasowuje się do naturalnych załamań skóry i jest mniej widoczna, a rana lepiej się goi.

Plastyka W – blizna wycinana jest łamaną linią w kształcie litery „w”.  Metoda sprawdza się w przypadku blizn długich. Dzięki takiej technice goją się one szybciej i są mniej widoczne.

– Laserowe usuwanie blizn – w zależności od rodzaju blizn (blizny pooperacyjne, po ospie, po trądziku) stosuje się tu indywidualnie dobrany laser. Bardzo często są to lasery frakcyjne, jednak u każdego pacjenta metoda może być inna.

W przypadku blizn czerwonych i przebarwionych bardzo skuteczne są lasery naczyniowe. Taki zabieg powoduje szybkie zmniejszenie nasilenia barwy blizny przez co staje się ona mniej widoczna. Rodzaj lasera i stosowane techniki usuwania blizn dobiera lekarz na podstawie obserwacji i wywiadu z pacjentem.

– Korekcja blizny poprzez ostrzykiwanie sterydem – metoda bardzo skuteczna w przypadku bliznowców, czyli nadmiernie rozrośniętych blizn. Zabieg polega na wstrzykiwaniu sterydu bezpośrednio do zmiany w określonych odstępach czasowych np. co 3-4 tygodnie.  Pod wpływem aplikowanej substancji blizna staje się miękka i mniej widoczna.

Metody usuwania blizn:

– cięcie chirurgiczne

– laser

– sterydy.

Korekcja blizn

Wskazania:
nieudane blizny po operacjach
bliznowce
blizny potrądzikowe
Rezultaty:

poprawienie wyglądu blizny