Usunięcie ginekomastii

Chirurgia plastyczna

Ginekomastia jest to przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn. Fizjologicznie może występować u noworodków, chłopców w okresie dojrzewania oraz u mężczyzn w podeszłym wieku. Jest to związane z hormonami, które w tych okresach powodują powiększenie się tkanki gruczołowej, której niewielką ilość mężczyźni posiadają naturalnie. Niestety u części mężczyzn gruczoł ten nie zanika. Powoduje to uwypuklenie brodawek sutkowych oraz obraz piersi kobiecych co może być krępujące. Wywołuje to niechęć do zdejmowania koszulki np na siłowni czy basenie. Poza tym 1 na 100 przypadków raka piersi dotyka mężczyzn a wystąpienie ginekomastii po jednej stronie może być objawem procesu nowotworowego.

Tkanka gruczołowa nie jest podatna na odessanie stąd niepowodzenia proponowanych czasem zabiegów liposukcji. Jedyną skuteczną formą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Zabieg ten, mimo wydawałoby się dużego zakresu można bezpiecznie wykonać w znieczuleniu miejscowym. Chory jest cały czas świadomy jednak poza krótkim momentem podawania znieczulenia nie odczuwa żadnych dolegliwości. Sam zabieg jest w pełni niebolesny. W czasie jego trwania usuwa się cały gruczoł piersiowy pozostawiając tkankę tłuszczową co gwarantuje naturalny wygląd piersi po zabiegu – zbyt agresywne wycięcie mogłoby wywołać trwałą deformację miejsca operowanego. Najlepsze efekty estetyczne przynosi zabieg z cięcia w dolnym biegunie otoczki sutkowej. Powstała w ten sposób blizna jest po kilku miesiącach praktycznie niewidoczna. Zwykle, nawet przy dużych pierwotnych nadmiarach,skóra po zabiegu ulega szybkiemu obkurczeniu. Jednak niektórzy chory mogą wymagać po ok 0,5 roku redukcji pozostałych jej nadmiarów. Zabieg taki jest niewielką, krótką procedurą wykonywaną w z znieczuleniu miejscowym.

Po zabiegu, w ranie pozostawiane są, do następnego dnia, niewielkie dreny które odbierają krew i resztę płynu znieczulającego. Szwy są zdejmowane po ok tygodniu. Po zabiegu przez ok 3 tygodnie wskazane jest noszenie kamizelki uciskowej oraz ograniczenie wysiłku fizycznego. W celu zmniejszenia obrzęku tkanek stosujemy taping limfatyczny co istotnie przyspiesza rekonwalescencję. Po tym okresie można w pełni powrócić do aktywności sportowej oraz ewentualnej pracy fizycznej.

Usunięcie ginekomastii
Wskazania:
nadmierne powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn
Rezultaty:

estetyczny wygląd i brak „kobiecych piersi”

wzrost pewności siebie