Mastopeksja

Chirurgia plastyczna

Czym jest mastopeksja – podniesienie piersi ?

Piersi podobnie jak inne okolice ciała zmieniają się wraz z upływającym czasem. U niektórych kobiet zmiany te zachodzą wolno i nie są nazbyt wyrażone, a więc nie stanowią istotnego problemu jednak u innych opadanie piersi może być przyczyną istotnego dyskomfortu psychicznego. Na szczęście zmiany te można odwrócić z pomocą mastopeksji. Zabieg podniesienia piersi nazywany też mastopeksją jest operacją mającą na celu podniesienie i stworzenie prawidłowego kształtu piersiom opadającym. Czynniki takie jak ciąża, karmienie, zmiana masy ciała, upływający czas i siła ciążenia powodują niekorzystne zmiany w wyglądzie piersi. Ze względu na to, że skóra traci swoją elastyczność pierś traci swój kształt i zaczyna opadać.

 

Mastopeksja – jak wygląda zabieg?

Zabieg przeprowadzany jest zwykle w znieczuleniu ogólnym, jednak w wybranych przypadkach mniej zaawansowanego opadania możliwe jest wykonanie podniesienia piersi w znieczuleniu miejscowym, czasem z tak zwaną analgosedacją. Operacja ma na celu uniesienie piersi, poprawę ich kształtu, a także pozwala zmniejszyć wielkość otoczki brodawki piersiowej. Przebieg cięć chirurgicznych jest różny w zależności od wymaganej w danym przypadku techniki chirurgicznej, czasem wystarczy cięcie wokół kompleksu brodawka otoczka, w bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne jest też cięcie pionowe lub pionowe i pod fałdem podsutkowym. Według uprzednio stworzonego i dokładnego rysunku operacyjnego chirurg plastyk usuwa nadmiar skóry, przemieszcza do góry kompleks brodawka-otoczka i formuje nowy kształt piersi. Najczęściej konieczne jest zastosowanie drenów, które usuwane są kilka dni po zabiegu.

 

Mastopeksja – jak postępować po zabiegu?

Czas rekonwalescencji różni się w zależności od pacjentki i zakresu wykonywanego zabiegu, ale przeważnie nie jest dłuższy niż 2-3 tygodnie. Zazwyczaj zalecane jest codzienne przemywanie i antyseptyka ran, chyba, że są one zabezpieczone specjalistycznymi opatrunkami, które usunie chirurg podczas kontroli. Szwy są zwykle usuwane w ciągu dziesięciu dni od operacji. Przez miesiąc od zabiegu nie należy się fizycznie przemęczać i ćwiczyć, należy również nosić przez cały ten czas specjalny biustonosz modelujący piersi.

Mastopeksja

Wskazania:
  • zwiotczenie piersi w wyniku procesów starzenia lub długotrwałego karmienia piersią
  • szybka redukcję masy ciała i związany z tym nadmiar skóry na piersiach
  • wyraźna asymetria piersi
Rezultaty:
  • podniesienie i poprawa kształtu piersi