Wazektomia

Urologia

Wazektomia jest trwałą, skuteczną i bezpieczną metodą antykoncepcji dla mężczyzn.

Zabieg polega na przecięciu nasieniowodów. Jest to przewód, który łączy najądrze z gruczołem krokowym. Jego długość to około 30 cm i wyczuć można go przez mosznę. Przecięcie nasieniowodów sprawia, że plemniki nie są w stanie przedostać się z najądrzy do wzgórka nasiennego, a co za tym idzie – nie mogą zostać wydalone podczas wytrysku.

Zabieg jest dość prosty, nie trzeba stosować skalpela ani zakładać szwów. Dzięki temu zmniejszone zostaje ryzyko powstania krwiaka, zakażenia oraz dolegliwości bólowych. Ponadto czas powrotu do aktywności seksualnej jest dość krótki.

Skuteczność wazektomii wynosi 99%, co czyni z niej najskuteczniejszą metodę kontracepcji. Wazektomia nie działa jednak od razu. Dopiero po 3 miesiącach można wykonać badanie ogólne nasienia, na podstawie którego stwierdzi się, czy wazektomia poskutkowała. Uważa się, że potrzeba 20 – 30 wytrysków, aby nasieniowody nie zawierały pozostałości plemników. U 1 na 400 pacjentów dochodzi do  ponownego połączenia się nasieniowodów pomimo prawidłowo wykonanego zabiegu. Proces ten nazywamy rekanalizacją. Dojść do tego może kilka miesięcy lub też nawet kilkanaście lat od zabiegu.

W dniu zabiegu należy na sucho ogolić skórę oraz wziąć prysznic, używając mydła antybakteryjnego. Konieczne jest dokładne umycie moszny oraz prącia ze ściągnięciem przy tym napletka. Nie ma konieczności bycia na czczo. W dniu zabiegu należy przyjąć zażywane leki, z wyjątkiem leków przeciwkrzepliwych. Tydzień przed zabiegiem nie powinno się zażywać aspiryny, ketoprofenu, ibuprofenu oraz naproxenu.

Po zabiegu należy zapewnić sobie transport, gdyż dolegliwości bólowe mogą utrudnić jazdę. Po dwóch godzinach przestaje działać znieczulenie, więc zaraz po zabiegu można przyjąć lek przeciwbólowy.

Przez 24 godziny nie należy pić alkoholu ani brać prysznica. Kąpiel można wziąć po trzech dniach. Po 7 dniach można wrócić do aktywności seksualnej i treningów.

Wazektomia
Wskazania:
Rezultaty: