Wazektomia

Urologia

Wazektomia jest trwałą, skuteczną i bezpieczną metodą antykoncepcji dla mężczyzn.

Polega na przecięciu nasieniowodów. Jest to przewód, który łączy najądrze z gruczołem krokowym. Jego długość to około 30 cm i wyczuć można go przez mosznę. Przecięcie nasieniowodów sprawia, że plemniki nie są w stanie przedostać się z najądrzy do wzgórka nasiennego, a co za tym idzie – nie mogą zostać wydalone podczas wytrysku.

Skuteczność wazektomii wynosi 99%, co czyni z niej najskuteczniejszą metodę antykoncepcji. Wazektomia nie działa jednak od razu. Dopiero po 3 miesiącach można wykonać badanie ogólne nasienia, na podstawie którego stwierdzi się, czy wazektomia poskutkowała. Uważa się, że potrzeba 20 – 30 wytrysków, aby nasieniowody nie zawierały pozostałości plemników. U 1 na 400 pacjentów dochodzi do  ponownego połączenia się nasieniowodów pomimo prawidłowo wykonanego zabiegu. Proces ten nazywamy rekanalizacją. Dojść do tego może kilka miesięcy lub też nawet kilkanaście lat od zabiegu.

W dniu zabiegu należy na sucho ogolić skórę oraz wziąć prysznic, używając mydła antybakteryjnego. Konieczne jest dokładne umycie moszny oraz prącia ze ściągnięciem przy tym napletka. Nie ma konieczności bycia na czczo. W dniu zabiegu należy przyjąć zażywane leki, z wyjątkiem leków przeciwkrzepliwych. Tydzień przed zabiegiem nie powinno się zażywać aspiryny, ketoprofenu, ibuprofenu oraz naproxenu.

Po zabiegu należy zapewnić sobie transport, gdyż dolegliwości bólowe mogą utrudnić jazdę. Po dwóch godzinach przestaje działać znieczulenie, więc zaraz po zabiegu można przyjąć lek przeciwbólowy.

Przez 24 godziny nie należy pić alkoholu ani brać prysznica. Kąpiel można wziąć po trzech dniach. Po 7 dniach można wrócić do aktywności seksualnej i treningów.

Zabieg wykonywany jest przez urologa z długoletnim doświadczeniem dr Artura Rucińskiego.

Doktor Artur Ruciński jest specjalistą z wieloletnim stażem pracy. Ukończył studia, specjalizację i studia doktoranckie na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku. W 2008 roku zdobył ogólnoeuropejską specjalizację z urologii FEBU (Fellow of European Board of Urology), uprawniającą do wykonywania świadczeń medycznych na terenie całej Unii Europejskiej. Nieustannie doskonali swoje umiejętności praktyczne oraz podnosi kwalifikacje poprzez uczestnictwo w specjalistycznych szkoleniach i kursach.

Doktor Ruciński przeprowadza w naszej Klinice następujące zabiegi:

Wazektomia
Powiększanie penisa
Plastyka napletka (metodą laserową i klasyczną)
Wydłużanie wędzidełka napletka

Wazektomia

Wskazania:

Nie ma wielu medycznych wskazań do przeprowadzenia wazektomii. Jest to zabieg prowadzący do bezpłodności, dlatego decydują się na niego mężczyźni, którzy w ogóle nie chcą mieć dzieci lub mają już tyle, ile zawsze chcieli. Wskazaniem do wykonania zabiegu jest także zły stan zdrowia partnerki.

Rezultaty:
Skuteczność wazektomii przekracza 99%.
Według skali Pearla, służącej do określenia skuteczności wybranych metod antykoncepcyjnych, wazektomia daje najlepsze rezultaty ze wszystkich metod zapobiegania ciąży, stosowanych zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.