Abdominoplastyka – plastyka powłok brzusznych

Chirurgia plastyczna

NA CZYM POLEGA ZABIEG PLASTYKI BRZUCHA (ABDOMINOPLASTYKI)?

Abdominoplastyka to zabieg mający na celu rozwiązanie problemu jakim jest nadmiar skóry na brzuchu wraz redukcją tkanki tłuszczowej i wzmocnieniem mięśni. Plastyka brzucha jest szczególnie zalecana osobom, które pomimo zdrowego trybu życia i prawidłowej zbilansowanej diety borykają się z nieetyczną luźną skórą na brzuchu. Przypadłość ta najczęściej dotyczy kobiet po przebytej ciąży oraz tych, które w krótkim czasie pozbyły się nadprogramowych kilogramów.
Plastyka brzucha jest zabiegiem wykonywanym przez chirurga plastycznego.

JAK PRZEBIEGA ZABIEG?

Plastyka powłok brzusznych jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem wykonuje się rysunek poniżej linii bielizny, wyznaczający linie cięć oraz stanowiący punkty orientacyjne w trakcie operacji. Cięcie chirurgiczne biegnie poziomo powyżej spojenia łonowego od jednego kolca biodrowego do drugiego, przez co bliznę łatwo schować pod bielizną. Dodatkowo skóra brzucha jest nacinana wokół pępka. Następnie skóra zostaje oddzielona od ściany jamy brzusznej na przestrzeni od spojenia łonowego do łuków żebrowych i unoszone ku górze. Umożliwia to lekarzowi ściągnięcie ku sobie (do środka) i zeszycie powięzi pokrywającej dwa duże, pionowo położone mięśnie (mięśnie proste brzucha), tworzące centralną część ściany jamy brzusznej. Podczas zabiegu pozbywamy się nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej, a pępek zostaje przesunięty w nowe miejsce. U osób, u których nastąpiło rozejście się mięśni brzucha (tzw. przepuklina kresy białej) w wyniku ciąży dodatkowo wykonuje się szycie i wzmocnienie mięśni.
Dzięki usunięciu nadmiaru skóry wygląd powłok brzusznych ulega znaczącej poprawie. Obserwuje się bardziej jędrny brzuch z widocznie zaznaczoną talią.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZABIEGU?

Operacja plastyczna brzucha to poważna interwencja chirurgiczna wykonywana w znieczuleniu ogólnym , wymaga spełnienia wielu kryteriów oraz przestrzegania obostrzeń.

Przed operacją plastyczną brzucha należy:

  1. Minimum na cztery tygodnie przed datą wyznaczonego zabiegu ograniczyć lub rzucić palenie papierosów.
  2. Dwa tygodnie przed operacją nie można też zażywać aspiryny ani żadnych jej pochodnych.
  3. Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach jakie zażywa lub w ostatnim czasie zażywał, a także o uczuleniach, jeśli takowe występują.
  4. Rano w dniu zabiegu zaleca się kąpiel pod bieżącą wodą w mydle antyseptycznym.
  5. Pełną kartę zaleceń przedoperacyjnych potrzebnych na etapie kwalifikacji do operacji pacjenci otrzymują po zarezerwowaniu terminu zabiegu. Lekarz zleci również badanie krwi (m. in. morfologia, czasy krzepnięcia, grupa krwi, antygen Hbs, antyHCV) oraz inne badania dodatkowe np. EKG, RTG klatki piersiowej czy USG powłok brzusznych.

JAK WYGLĄDA REKONWALESCENCJA PO ZABIEGU?

Plastyka brzucha jest zabiegiem o dużej ingerencji w organizm, w związku z tym istotne jest przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych.
Okres rekonwalescencji trwa około 6 tygodni i uzależniony jest od ogólnego stanu zdrowia pacjenta.W pierwszych dniach po przeprowadzonym zabiegu plastyki brzucha pacjent nie może się całkowicie wyprostować lecz musi pozostać w pozycji lekko pochylonej. W obszarze zabiegowym może pojawić się niewielki obrzęk oraz zaczerwienienie czy siniaki. Wszystkie te efekty uboczne zwykle zanikają samoistnie po upływie kilku dni. Pacjent po zabiegu plastyki brzucha może odczuwać umiarkowany dyskomfort, dlatego przez 2-5 dni po operacji można przyjmować leki przeciwbólowe.

Po przeprowadzonej plastyce brzucha należy zrezygnować z picia alkoholu i  palenia papierosów. Przez dwa tygodnie należy zaniechać uprawiania sportu.
Po operacji plastyki brzucha w 1 lub 2 dniu zostanie zdjęty opatrunek, zdjęcie szwów następuje po około 10-14 dniach po zabiegu.

Abdominoplastyka – plastyka powłok brzusznych

Wskazania:
  • nadmiar zwisającej skóry w okolicach brzucha spowodowany gwałtowną utratą masy ciała;
  • brzuch po ciąży: wiotkie mięśnie proste brzucha, rozstępy, luźna skóra w okolicy brzucha;
  • przepuklina brzuszna;
  • względy zdrowotne: nadmiar skóry może powodować przeciążenia i związane z nimi bóle kręgosłupa czy zwyrodnienia stawów.
Rezultaty:
  • poprawa wyglądu, kształtu brzucha, wyszczuplenie talii;
  • usunięcie nadmiaru skóry w okolicy dolnej części brzucha, rozstępów skóry brzucha;
  • odtworzenie naturalnego wyglądu pępka;
  • poprawa samooceny.