Redukcja piersi

Chirurgia plastyczna

Czym jest redukcja piersi ?

Przerost piersi, nazywany też gigantomastią, to problem, który dotyczy wielu kobiet, u niektórych występuje on od okresu pokwitania, czasem pojawia się po przebytej ciąży i karmieniu piersią. Nadmiernej wielkości piersi prowadzą często do dolegliwości bólowych kręgosłupa, utrudniają codzienne funkcjonowanie, mogą też być przyczyną istotnego dyskomfortu psychicznego. Ponadto piersi takie ze względu na działanie siły ciążenia są dużo bardziej podatne na zachodzące wraz z wiekiem opadanie. Na szczęście powyższe problemy można rozwiązać za pomocą operacyjnej redukcji piersi, nazywanej też mammoplastyką redukcyjną. Jest to operacja mającą na celu jednoczesne zmniejszenie i podniesienie piersi, w jej trakcie możliwe jest również skorygowanie asymetrii wielkości piersi, zmiana pozycji brodawek, a także zmniejszenie i wyrównanie ich otoczek.

 

Redukcja piersi – jak wygląda zabieg?

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Chirurg plastyk wykonuje cięcia skórne według uprzednio stworzonego i dokładnego rysunku operacyjnego. Następnie w sposób precyzyjny usuwany jest nadmiar tkanki gruczołowej, tłuszczowej, a także skóry. Po zeszyciu tkanek rana pooperacyjna przebiega wokół kompleksu brodawka otoczka, pionowo w dół oraz pod fałdem podsutkowym, piersi są zmniejszone oraz podniesione. Konieczne jest zastosowanie drenów, które usuwane są kilka dni po zabiegu.

 

Redukcja piersi – jak postępować po zabiegu?

Czas rekonwalescencji różni się w zależności od pacjentki i zakresu wykonywanego zabiegu, ale przeważnie nie jest dłuższy niż 2-3 tygodnie. Zazwyczaj zalecane jest codzienne przemywanie i antyseptyka ran, chyba, że są one zabezpieczone specjalistycznymi opatrunkami, które usunie chirurg podczas kontroli. Szwy są wchłanialne lub usuwane zwykle w ciągu dziesięciu dni od operacji. Przez miesiąc od zabiegu nie należy się fizycznie przemęczać i ćwiczyć, należy również nosić przez cały ten czas specjalny biustonosz modelujący piersi.

Redukcja piersi

Wskazania:
  • Rozrost tkanki tłuszczowej w obrębie piersi
  • Zaburzenie proporcji ciała w obrębie piersi w stosunku do reszty ciała
  • Duże piersi utrudniające codzienne funkcjonowanie
Rezultaty:
  • Redukcja masy piersi
  • Estetyczny wygląd piersi
  • Poprawa komfortu życia