Jeżeli przepuklina jest duża i powoduje dolegliwości, obserwacja lekarska zwykle już nie wystarcza i należy podjąć leczenie. Polega ono wyłącznie na interwencji chirurgicznej. Metody operacyjne są różne, a ich wybór zależy od kondycji pacjenta. Rozważasz usunięcie przepukliny i chcesz wiedzieć, jak to wygląda w praktyce? Czytaj dalej!
W wyniku tego powstaje tzw. worek przepuklinowy. W większości przypadków lokalizuje się on w rejonie brzucha (przepuklina pępkowa, pachwinowa). Często występuje również na udzie.
Bezpośrednią przyczyną zmiany jest nadmierny wzrost ciśnienia w miejscach ciała anatomicznie słabszych i mniej wytrzymałych. Dochodzi do niego na przykład na skutek częstych zaparć, przewlekłego kaszlu czy dźwigania.
Nie ma bowiem szans na to, że uwypuklenie zniknie, a może powiększyć się na tyle, że zacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. W najgorszym scenariuszu stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Groźną konsekwencją przepukliny jest jej uwięźnięcie lub zadzierzgnięcie, a w konsekwencji — zapalenie otrzewnej, niewydolność wielonarządowa czy rozwój martwicy jelit. Im więcej czasu mija od pojawienia się uwypuklenia, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań.
Dlatego nie powinno się zwlekać z operacją. Obecnie zabiegi najczęściej wykonuje się dwiema metodami: laparoskopowo i klasycznie. — W Diamond Clinic stosujemy — niezależnie od techniki — nowoczesny sposób beznapięciowy z wykorzystaniem siatki wzmacniającej powłoki brzuszne. Zmniejsza to ryzyko nawrotów przepukliny w przyszłości i charakteryzuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa — wyjaśnia dr z Diamond Clinic.
To najkorzystniejsza dla pacjenta metoda, o ile nie ma przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. Dlaczego? Otóż technika laparoskopowa powoduje mniejszy ból po operacji, gwarantuje szybszy powrót do zdrowia, sprawności fizycznej i pracy. Pozostawia również mniejszą bliznę.
Na operację tą metodą masz szansę, jeśli:
Podczas operacji laparoskopowej chirurg może wszyć siatkę przed otrzewną. Dociera w ten rejon, albo umieszczając narzędzia w jamie brzusznej (metoda TAPP), albo przez powłoki brzucha bez otwierania jamy brzusznej (metoda TEPP). Trzecim sposobem (IPOM) jest umocowanie siatki wewnątrz otrzewnej.
Jeżeli operacja przepukliny ma się odbyć w miejscu, w którym wystąpiły zrosty po wcześniejszym zabiegu, pozostaje wyłącznie metoda klasyczna. Stosuje się ją również w sytuacji, kiedy znieczulenie ogólne mogłoby zagrozić życiu pacjenta ze względu na jego słaby stan zdrowia.
W metodzie Lichtensteina chirurg nacina skórę na odcinku ok. 10-15 cm w okolicy pachwiny. Następnie rozcina tkankę podskórną i powięzi, dociera do kanału pachwinowego i zabezpiecza naczynia krwionośne. Po zlokalizowaniu worka przepuklinowego lekarz odprowadza go do jamy brzusznej i zaopatruje kanał pachwinowy siatką przepuklinową. Siatka zostaje ukryta pod rozcięgnami, mięśniami, powięziami ściany jamy brzusznej i skórą.
W Diamond Clinic leczenie przepukliny zaczyna się od konsultacji z chirurgiem. Lekarz ocenia stan pacjenta, dobiera najbezpieczniejszą metodę operacji, omawia jej przebieg, odpowiada na pytania.
Zabiegi (laparoskopowo i chirurgicznie) przeprowadza w naszej klinice specjalista od przepuklin dr. n. med. chirurg Kamil Bury. W obszarze jego kompetencji znajduje się usuwanie przepuklin pachwinowych, pępkowych, brzusznych, kresy białej.
Zgłoś się na wizytę, sprawdź dostępne możliwości i podaruj sobie wyższy komfort życia bez bólu.