Opadająca powieka. Co zrobić, gdy opadają powieki?

Opadająca powieka (ptoza) nie zawsze jest tylko problemem estetycznym. Być może zmagasz się z jej powodu z zaburzeniami wzroku, cierpisz na bóle głowy albo nie czujesz się wystarczająco atrakcyjnie. Szukasz sposobu na poradzenie sobie z defektem. Może nawet wypróbowałeś już kilka domowych metod. Efekt był jednak nieznaczny i krótkotrwały. A gdybyś tak pożegnał problem nawet na dekadę? Rozważ zabieg korekcji powiek — to najskuteczniejsze długofalowe rozwiązanie.

Choć opadająca powieka najbardziej kojarzy się z procesem starzenia, to na jej występowanie są narażeni nie tylko seniorzy. Ptozę mogą spowodować:

  • wady wrodzone w budowie anatomicznej,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • zaburzenia neurologiczne (miastenia, miopatia, zespół Hornera),
  • uszkodzenie mięśni podnoszących powiekę.

 

W niektórych przypadkach, np. miastenii, dobre rezultaty często daje farmakoterapia. W przeciwnym razie lekarz może zalecić przeprowadzenie zabiegu.

Kiedy warto się na niego zdecydować?

Operacji najczęściej poddają się osoby, u których ptoza powoduje dodatkowe dolegliwości. Mowa tu przede wszystkim o ograniczeniu pola widzenia, ale też o takich objawach jak: ciężkość powiek, zmęczenie oczu czy ogólny spadek komfortu życia.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zdecydować się na zabieg z powodów czysto estetycznych. Widoczny mankament — zwłaszcza występujący jednostronnie — może wpływać na poczucie atrakcyjności. Odbiera pewność siebie i zniechęca do kontaktów z innymi.

 

Na czym polega plastyka powiek?

Korekcja powieki górnej nie jest wymagająca. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 60-90 minut. W Diamonc Clinic wykonuje się ją metodą chirurgiczną, a przeprowadza ją doświadczony okulista dr Agata Kamińska albo chirurg plastyk: dr Kajetan Kociszewski, dr Paweł Płosaj lub dr Elżbieta Klein.

Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz starannie wyznacza nadmiar skóry przeznaczonej do usunięcia. Następnie — gdy pacjent jest już przygotowany do operacji — chirurg wykonuje cięcie w załamku powieki, usuwa fragment skóry i mięśnia okrężnego. Czasem może okazać się konieczna również redukcja tłuszczu.

 

Czego możesz spodziewać się po operacji?

Ból po zabiegu nie jest uciążliwy, a dolegliwości w postaci obrzęku czy zasinienia znikają w ciągu 1-2 tygodni. — Z naszych obserwacji wynika, że wielu pacjentów wraca do normalnego trybu życia już w ciągu 7 dni — mówi…

Blizna pooperacyjna pozostaje niemal niewidoczna. Twój wzrok odzyskuje promienność i błysk. A cała twarz nabiera młodzieńczego, atrakcyjnego wyglądu. Znów z radością przeglądasz się w lustrze! Czy wiesz, że w zależności od szybkości starzenia się tkanek, efekt upiększający może utrzymywać się nawet 10 lat? Jeżeli z powodu opadającej powieki, cierpiałeś na uciążliwe dolegliwości, twój komfort rośnie niemal natychmiast po operacji. Częste bóle głowy i zmęczenie stają się przeszłością.

 

A jeśli nie operacja?

Kiedy opadająca powieka nie powoduje dyskomfortu ani nie jest nadmiernie widoczna, można zastosować domowe sposoby. U kobiet doraźny efekt daje odpowiedni makijaż, który optycznie powiększa oko. Nie rozwiązuje on jednak problemu, a jedynie go maskuje.

Z tego powodu warto dodatkowo pracować nad uniesieniem powiek. Możesz spróbować to zrobić za pomocą regularnego masażu w okolicy oka i wzdłuż linii rzęs oraz poprzez ćwiczenia (podnoszenie i opuszczanie powiek). Jeżeli ptozie towarzyszy nieestetyczna opuchlizna, zastosuj zimne kompresy. Z kolei kosmetyki nawilżająco-odżywcze pomogą ci w zachowaniu jędrności skóry.

 

Zabieg czy działanie na własną rękę?

Samodzielne próby poradzenia sobie z opadającą powieką niestety albo działają doraźnie, albo wymagają systematyczności i zaangażowania przez długi czas (nie dając gwarancji rezultatów). Jeżeli więc zależy ci na szybkim efekcie — chirurgiczna korekcja powiek stanowi najkorzystniejsze rozwiązanie. Zapraszamy na konsultację do Diamond Clinic — wspólnie zaplanujemy twój powrót do pięknego wyglądu i komfortu życia na długo.