Plastyka napletka – stulejka u dzieci

Chirurgia dziecięca

Czym jest stulejka?

Stulejka to schorzenie, które polega na zwężeniu ujścia napletka, które utrudnia lub całkowicie uniemożliwia jego ściągnięcie. Stulejka jest defektem anatomicznym u chłopców, który nieleczony może prowadzić do problemów zdrowotnych w postaci nawracających stanów zapalnych, zastoju w drogach moczowych, czy późniejszych problemów w życiu seksualnym. U małych dzieci stulejka jest stanem fizjologicznym, który występuje u chłopców do drugiego roku życia. Zgodnie z badaniami, napletek można zsunąć tylko u 4% noworodków, u 50% chłopców do drugiego roku życia i odpowiednio u 90% do ukończenia czwartego roku. Stulejka to schorzenie, które czasem ustępuje samoistnie lub po leczeniu zachowawczym, w razie braku skuteczności podjętego leczenia konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Przyczyny stulejki u dzieci

Najczęściej przyczyna powstania stulejki nie jest znana, jednak często obserwuje się powstanie stulejki u chłopców gdy wcześniej dokonywane były próby zbyt silnego zsuwania napletka – powstaje wtedy blizna, która uniemożliwia sprowadzenie napletka. Również zaleganie mastki powoduje powstawanie stanów zapalnych, które w efekcie prowadzą do wtórnego zbliznowacenia się napletka i niemożności jego skutecznego odprowadzenia.

Objawy stulejki u dzieci

Rodzice najczęściej zgłaszają się do lekarza w sytuacji, kiedy podczas codziennej toalety dziecka nie udaje się ściągnąć napletka z żołędzi penisa lub zsunięcie jest utrudnione. Oprócz tego stulejka utrudnia chłopcom utrzymanie higieny okolic intymnych, co skutkuje częstym występowaniem infekcji, powodujących obrzęk i zaczerwienienie prącia oraz napletka. W niektórych przypadkach dodatkowo dochodzi do wydobywania się treści ropnej spod napletka, a chłopcy skarżą się na ból i pieczenie miejsc intymnych. Bakterie gromadzące się pod napletkiem mogą prowadzić również do zakażeń układu moczowego lub nerek u dzieci. Wskazaniem do konsultacji u chirurga dziecięcego jest całkowita lub częściowa niemożność zsunięcia napletka, która występuje u chłopców po ukończeniu drugiego roku życia. Dodatkowo, rodzice powinni zasięgnąć konsultacji wcześniej, jeżeli stulejka powoduje u dziecka nawracające, nie dające się wyleczyć stany zapalne, które są źródłem dolegliwości bólowych i dyskomfortu u chłopców. Ważnym jest aby rodzice  nie podejmowali prób zsunięcia napletka samodzielnie i na siłę albowiem może to skutkować uwięźnięciem napletka w rowku zażołędnym (załupkiem) co wymaga pilnej konsultacji w ramach ostrego dyżuru.

Możliwe powikłania nieleczonej stulejki u dzieci

Forma przetrwała stulejki u dzieci, które ukończyły trzeci rok życia, może skutkować trwałym zwężeniem napletka, które w przyszłości mogą być przyczyną takich dolegliwość, jak problemy z oddawaniem moczu, zaburzenia erekcji oraz wytrysku nasienia. Nawracające stany zapalne prącia podnoszą również ryzyko zakażeń układu moczowego.

W naszej Klinice zabieg ten wykonuje chirurg dziecięcy z długoletnim doświadczeniem dr Jacek Rogoń.

Plastyka napletka – stulejka u dzieci

Wskazania:
  • brak możliwości lub utrudnienie w ściągnięcie napletka z żołędzi penisa
  • brak możliwości zachowania właściwej higieny
  • nawracające stany zapalne żołędzia i napletka
  • trudności w oddawaniu moczu
Rezultaty:
  • redukcja dolegliwości bólowych
  • zwiększenie higieny intymnej
  • zmniejszenie ryzyka infekcji