Przetoka okołoodbytnicza

Proktologia

Przetoka okołoodbytnicza, inaczej przetoka odbytu, to patologiczne połączenie między kanałem odbytu a skórą w okolicy odbytu. Jest poważnym i bardzo krępującym schorzeniem przewlekłym, któremu często towarzyszy silny ból w okolicy odbytu. Mianem przetoki określa się nieprawidłowy kanał, który łączy odbytnicę lub kanał odbytu, czyli końcowe odcinki jelita grubego, ze skórą okolicy krocza. Ze względu na funkcję, jaką pełni odbyt, czyli trzymanie kału i defekację, okolica ta jest narażona na ciągły kontakt z bakteriami, które mogą wywoływać stan zapalny, czego konsekwencją jest ropień odbytu. To właśnie ropień okołoodbytniczy jest jedną z najczęstszych przyczyn przetoki odbytu.
Nieleczona przetoka odbytu potencjalnie stanowi zagrożenie dla zdrowia. Powikłaniem mogą być infekcje skóry związane z wyciekiem kału i ropnej wydzieliny. Jeśli schorzenie zostanie zignorowane lub jest niewłaściwie leczone, może nawracać, tworzyć się też mogą ropnie odbytu. Osoby, u których pojawiła się przetoka okołoodbytnicza, są narażone na nietrzymanie gazów i stolca. Konsekwencją przetoki może być ropowica krocza, a także sepsa, czyli stan bezpośrednio zagrażający życiu.
Objawy przetoki odbytu obejmują bardzo uciążliwe dolegliwości. Pojawia się znaczny dyskomfort, zaczerwienienie, pieczenie oraz ból w okolicy odbytu. Chorzy często obserwują na bieliźnie zabrudzenia spowodowane wyciekiem płynnej, surowiczej lub ropnej wydzieliny (o nieprzyjemnym zapachu) oraz treści kałowej. Nierzadko pojawia się też niewielkie krwawienie. Zwykle to ropień odbytu jest przyczyną przetoki, dlatego pierwszym objawem jest guzek w okolicy odbytu. Charakterystyczne jest to, że dolegliwości bólowe znacząco nasilają się podczas siedzenia, a także podczas oddawania stolca. Należy wiedzieć, że u niektórych osób przetoka okołoodbytnicza ma bezobjawowy przebieg.
———————————-
Zabiegi laserowej ablacji przetoki okołoodbytniczej w Diamond Clinic wykonywane są przez dr Annę Trybull.

Przetoka okołoodbytnicza

Wskazania:
  • Ból w okolicy odbytu, który nasila się przy siedzeniu, wypróżnianiu czy kaszlu
  • Wydzielina z okolicy odbytu (ropna, krwista, śluzowa)
  • Zaczerwienienie i obrzęk w okolicy odbytu
  • Trudności w kontrolowaniu wypróżnień
Rezultaty:
  • zmniejszenie bólu i dyskomfortu