Stulejka — przyczyny, objawy, zagrożenia. Jak można ją leczyć?

Stulejkę diagnozuje się, kiedy napletek jest tak wąski, że mężczyzna nie może bezboleśnie odsłonić żołędzi penisa. Niepokoi cię to, bo podobny problem nigdy u ciebie nie występował. A teraz nie możesz komfortowo oddawać moczu, współżyć i dbać o higienę? Dolegliwość może przydarzyć się na każdym etapie życia z różnych przyczyn. Nie powinno się jej bagatelizować nie tylko ze względu na dyskomfort, jaki powoduje, ale też ryzyko poważnych konsekwencji. Dowiedz się, jakie masz możliwości leczenia stulejki.

 

Zacznijmy od przyczyn

 

U chłopców do 3. roku życia stulejka ma charakter wrodzony. Natomiast dorośli mężczyźni nabywają ją najczęściej w wyniku: 

  • niewłaściwych nawyków higienicznych, 
  • przebytych stanów zapalnych cewki moczowej, żołędzi i napletka,
  • przewlekłych chorób zapalnych skóry napletka, w tym zwężającego zapalenia żołędzi,
  • urazów (np. podczas stosunku seksualnego),
  • włóknienia przedniej części wewnętrznej powierzchni fałdu skórnego, co prowadzi do powstania pierścienia napletka.

Niezależnie od przyczyny, objawy są podobne

 

Defekt anatomiczny utrudnia zachowanie higieny, przez co sprzyja infekcjom intymnym i zakażeniom układu moczowego. Mężczyźni przede wszystkim skarżą się jednak na silny ból pojawiający się przy próbie odciągnięcia napletka czy podczas oddawania moczu.

Jeżeli jesteś aktywny seksualnie, możesz odczuwać duży dyskomfort w trakcie współżycia, unikać go lub całkowicie nie być w stanie podejmować seksualnych kontaktów. Stulejka może też prowadzić do obniżenia potencji. Bywa, że w dłuższej perspektywie ten stan powoduje u mężczyzny objawy depresyjne i ogólne pogorszenie zdrowia psychicznego.

 

Reaguj, zanim będzie za późno…

 

Jeżeli zauważasz u siebie symptomy stulejki, nie zwlekaj z wizytą u urologa. W skrajnych przypadkach schorzenie prowadzi do chorób nerek, pęcherza, a także raka prącia. — Tymczasem leczenie jest bezpieczne i nieskomplikowane. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, za pomocą skalpela albo lasera CO2, a cała procedura nie trwa dłużej niż godzinę — wyjaśnia lekarz z Diamond Clinic.

Jej efektem jest poprawa jakości życia seksualnego, usunięcie bólu i dyskomfortu, zwiększenie higieny w obrębie penisa oraz zmniejszenie ryzyka infekcji. 

Operacja, choć daje te same rezultaty, nie zawsze przebiega tak samo. Zależy to od stopnia zaawansowania stulejki.

 

Stulejka może być częściowa. Wtedy jest możliwe zdjęcie napletka z prącia w stanie spoczynku, czasem też podczas wzwodu, ale sprawia to ból. Najbardziej zaawansowanym stanem jest stulejka pełna. Objawia się tym, że nie sposób odciągnąć napletka z żołędzi.

Kiedy stulejka nie jest pełna, najczęściej wykonuje się:

  • poszerzenie napletka. Plastyka polega na zrobieniu kilku nacięć u ujścia napletka i założeniu wchłanialnych szwów;
  • obrzezanie częściowe, czyli usunięcie napletka aż do jego przewężenia.

Kiedy defekt bardzo rozwinięty, niezbędne może okazać się usunięcie całego napletka (obrzezanie całkowite). O metodzie leczenia decyduje urolog podczas wstępnej konsultacji. W naszej klinice zajmują się tym doświadczeni urolodzy androlodzy: dr n. med. Tomasz Drabarek oraz dr n. med. Maciej Jarosz.

W Diamond Clinic możliwości wykonania zabiegu są dwie: operacja chirurgiczna stulejki i laserowe leczenie stulejki.

Obie metody wiążą się z wysokim bezpieczeństwem i niewielkim ryzykiem powikłań. Zastosowanie lasera CO2 powoduje jednak mniejsze ryzyko krwawienia, bo wiązka lasera tnie tkanki i jednocześnie zamyka naczynia krwionośne. Po zabiegu jest też mniejszy obrzęk pooperacyjny oraz słabsza blizna po cięciu.

Podczas konsultacji lekarz urolog dokładnie oceni twój stan, zbada problem i zaleci najlepsze dla ciebie rozwiązanie. Otrzymasz też wszystkie niezbędne informacje, jak przygotować się do zabiegu. Im wcześniej zgłosisz się na wizytę, tym szybciej pozbędziesz się przykrych dolegliwości. W Diamond Clinic możesz liczyć na pełne zrozumienie i akceptację wobec wstydliwego problemu, fachową diagnostykę oraz profesjonalną poradę i opiekę.