99,9% — tyle wynosi skuteczność wazektomii — jednej z metod męskiej antykoncepcji. Zabieg nie chroni przed zapłodnieniem od razu. Ale gdy zaczyna już działać, prawdopodobieństwo zajścia partnerki w ciążę wynosi zaledwie 1:2000.
Czy wazektomia po jakimś czasie przestaje być skuteczna?
Czy może się nie udać?
Czy będę mógł ją odwrócić, jeśli zapragnę zostać tatą?
Niemal każdy mężczyzna, który rozważa zabieg, staje przed tymi pytaniami. Odpowiedź na nie nierzadko zaważa na decyzji.
0,1% ryzyka zapłodnienia, jaki za sobą niesie, wynika z możliwości rekanalizacji — przedostania się ruchliwych plemników do ejakulatu.
Już po 3 miesiącach od zabiegu aż 80% mężczyzn nie ma w nasieniu plemników lub liczba nieruchomych plemników nie przekracza 100 tys. na 1 ml, co daje oczekiwaną ochronę przed zapłodnieniem. Jeśli po pół roku obserwacji nadal są wykrywane ruchliwe plemniki, wazektomia powinna zostać powtórzona. W przeciwnym razie zabieg uznaje się za trwały — cieszysz się skutecznym zabezpieczeniem przez cały czas.
Zabieg jest nieskomplikowany i nie niesie za sobą ryzyka groźnych powikłań. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, a cała procedura nie trwa dłużej niż 60 minut. Lekarz na początku przecina skórę w okolicy pachwin, aby odsłonić nasieniowody. Następnie zamyka ich światło, przecina je, zabezpiecza końce i zakłada szew. Celem jest zamknięcie światła nasieniowodów, bo uniemożliwia to transport plemników do spermy.
To mogą potwierdzić jedynie badania. Zabieg nie wpływa bowiem na sposób odczuwania orgazmu oraz wytrysku. Nie zmienia też wyglądu nasienia.
Na potwierdzenie efektu przeprowadzonej operacji potrzeba 12 tygodni. W tym czasie powinno dojść przynajmniej do 20 ejakulacji. Jeśli jednak chcesz współżyć, odczekaj kilka dni, aby rana po zabiegu mogła lepiej się goić. Następnie przez pierwsze dwa tygodnie podejmuj stosunki seksualne w delikatnych pozycjach. I jeszcze najważniejsze: w ciągu pierwszych 3 miesięcy od wazektomii, pamiętaj o zastosowaniu innej metody antykoncepcji.
Gdy minie kwartał, należy zbadać nasienie w certyfikowanym laboratorium. Jeżeli badanie nie wykaże nadmiernej liczby ruchliwych plemników, nie ma konieczności jego powtórzenia. Masz pewność, że zabieg był skuteczny. I od tej pory możesz cieszyć się udanym życiem seksualnym bez dodatkowych zabezpieczeń.
Warto wiedzieć!
Jeśli przypuszczasz, że w przyszłości zechcesz powiększyć rodzinę, skorzystaj z możliwości zamrożenia nasienia. Dzięki temu nie zamkniesz sobie drogi do szczęśliwego ojcostwa, nawet gdy próba odwrócenia wazektomii się nie powiedzie. Statystycznie średnio 70-97% zabiegów kończy się sukcesem, a szansa na zajście partnerki w ciążę wynosi do 76% (jest największa w ciągu pierwszych 5 lat od zastosowania antykoncepcji).
W Diamond Clinic specjalizujemy się w zabiegach urologicznych. A nas specjaliści, doktorzy nauk medycznych: Tomasz Drabarek i Maciej Jarosz, mają za sobą wiele udanych operacji. Umów się na konsultację, na której poznasz wszystkie szczegóły wazektomii i uzyskasz odpowiedzi na nurtujące cię pytania. Pomoże ci to podjąć świadomą decyzję, najkorzystniejszą dla ciebie i twojej rodziny. Zaufaj naszemu doświadczeniu i skutecznie pożegnaj obawy o niechcianą ciążę.