Wizyta u urologa. Kiedy się na nią udać i jak się przygotować?

Zacznijmy od niezbędnego wyjaśnienia: urolog to specjalista, przed którym tajemnic nie ma męski układ moczowo-płciowy, a także układ moczowy kobiet. Rozpoznaje i leczy choroby w tym obszarze.

Jak widzisz, wbrew powszechnej opinii, pacjentami urologa są nie tylko mężczyźni, choć to oni zgłaszają się do niego najczęściej (i to przede wszystkim im zaleca się urologiczną profilaktykę). Zauważasz u siebie trudności z oddawaniem moczu? Odczuwasz jakikolwiek inny dyskomfort związany z pracą układu moczowego czy narządów płciowych? Potrzebujesz porady urologa! Sprawdź, w jakich konkretnie przypadkach należy się do niego zgłosić i o co zadbać przed wizytą.

 

Zbadaj swój układ moczowy

 

Urolog pomoże ci przy takich objawach, jak: uczucie parcia na pęcherz, nietrzymanie moczu, krwiomocz, częste i zbyt obfite oddawanie moczu oraz towarzyszący temu ból i pieczenie. Ale warto się do niego udać również z mniej oczywistymi dolegliwościami, jak:

  • ból w podbrzuszu oraz w okolicach narządów moczowo-płciowych,
  • ból w części lędźwiowej kręgosłupa.

 

Przy takich objawach diagnozą są zwykle zapalenia i zakażenia w obrębie układu moczowego i płciowego, ale też kamica nerkowa. Lekarz może również zlecić badania w kierunku nowotworów, np. pęcherza moczowego.

 

Skonsultuj problemy w sferze intymnej

 

Nie zwlekaj z urologiczną konsultacją również wtedy, gdy cokolwiek niepokoi cię w funkcjonowaniu twoich narządów płciowych,. Specjalista zajmuje się takimi przypadkami jak:

  • ból narządów płciowych (najczęściej jąder);
  • zmieniony wygląd i obrzęk genitaliów;
  • przerost prostaty;
  • zaburzenia erekcji i wzwodu, przedwczesny wytrysk;
  • andropauza (męskie klimakterium) – okres, w którym dochodzi do spadku testosteronu i innych hormonów.

Dbaj o siebie regularnie

 

Jednak do konsultacji ze specjalistą nie muszą (a nawet nie powinny) skłaniać cię tylko objawy chorobowe.

Jeżeli jesteś mężczyzną po czterdziestce, powinieneś zgłaszać się na profilaktyczne wizyty przynajmniej raz w roku (!). Warto je odbywać również w młodszym wieku. Regularne badania pozwalają wykryć choroby, które w początkowym stadium rozwoju nie dają widocznych objawów. Kiedy odbyłeś je ostatni raz? Może czas umówić się na konsultację?

 

Porozmawiaj o wazektomii

 

Po poradę do urologa możesz się też zgłosić w sprawie… męskiej antykoncepcji. A dokładnie – wazektomii. Jeżeli nie planujesz zakładać lub powiększać rodziny, jednocześnie nie chcesz, aby obawa przed ciążą partnerki odbierała ci przyjemność ze współżycia – warto rozważyć ten zabieg. Polega on na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów, aby uniemożliwić przedostanie się plemników do ejakulatu. U urologa uzyskasz niezbędne informacje na temat całej procedury, aby podjąć świadomą decyzję. 

 

Urologiczne męskie sprawy? Zapraszamy do Diamond Clinic

 

Nie możesz czekać miesiącami na wizytę u urologa, potrzebujesz indywidualnego, uważnego podejścia, pewności, że uzyskasz profesjonalną poradę? W Diamond Clinic specjalizujemy się w diagnostyce schorzeń dróg moczowych oraz męskich narządów płciowych. Na konsultacji urologicznej masz przestrzeń, aby w atmosferze zrozumienia podzielić się swoim problemem i uzyskać fachowe wsparcie… bez konieczności długiego czekania na termin.

W klinice diagnozujemy zapalenia i zakażenia dróg moczowych, rozwiązujemy nieprawidłowości w oddawaniu moczu. Pomagamy też w takich przypadkach jak zaburzenia wzwodu, przedwczesny wytrysk, objawy andropauzy, a także niepłodność męska o podłożu urologicznymi.

W gabinecie nie tylko usłyszysz diagnozę, ale możesz też przejść leczenie, np. zabieg powiększania prącia kwasem hialuronowym, wazektomii, obrzezania, plastyki napletka czy wydłużenia wędzidełka. Wykorzystujemy też najnowocześniejszy aparat fali uderzeniowej ESWT do leczenia zaburzeń erekcji, zapalenia prostaty czy choroby Peyroniego.

 

Jak przygotować się do wizyty?

 

Na konsultację warto przygotować listę objawów – dzięki temu nic ważnego ci nie umknie, jeśli rozmowa okaże się dla ciebie stresująca. Poza tym warto przynieść aktualne badania krwi, moczu oraz USG jamy brzusznej, jeśli są konieczne i zostały wykonane. Lekarz może również zapytać o regularnie przyjmowane leki. W razie wątpliwości skontaktuj się z naszą kliniką, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Nie odkładaj swojego zdrowia i potrzeb na później. Zgłoś się na konsultację urologiczną i rozpocznij powrót do większego komfortu życia na co dzień.