Usunięcie kaszaka

Chirurgia plastyczna

Kaszaki to charakterystyczne torbiele, które powstają w wyniku zastoju wydzieliny w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych.

Ich pojawienie się może mieć również podłoże genetyczne lub być wynikiem wad wrodzonych, które swój początek mają już w rozwoju płodu.

Guzki tego rodzaju mogą pojawić się właściwie w każdym miejscu na ciele, ale najczęściej występują w obszarach owłosionych- na głowie.

Samodzielne usuwanie, próby wyciskania, wyduszania kaszaków są absolutnie zakazane. Domowe metody mogą doprowadzić do powstania zakażenia i nieestetycznej blizny.

Usunięcie kaszaka – stosowane metody

Najczęstszą metodą usunięcia kaszaka jest zabieg chirurgiczny, podczas którego torbiel wycinana jest wraz z torebką. Cała procedura nie jest skomplikowana i przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa około 20 minut.

Inne sposoby na usunięcie kaszaka to nacinanie go elektrycznym skalpelem lub zabieg laserowy.

W przypadku zastosowania lasera, operacja jest bezkrwawa i nie pozostawia żadnych blizn. Dużym atutem tej metody jest również niezwykła precyzja urządzenia. Głębokość cięcia może być zaplanowana do dziesiątych części milimetra.

Dzięki właściwościom antyseptycznym lasera, rana goi się bardzo szybko, tak, że w ciągu tygodnia po torbieli nie ma żadnego śladu.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około 15 minut.

Inna metoda na pozbycie się kaszaków to kriochirurgia – czyli zamrażanie zmiany przy użyciu ciekłego azotu.

Bardzo niska temperatura (-196,5 stopnia Celsjusza) powoduje zablokowanie drobnych naczyń. W wyniku zabiegu patologicznie zmieniona tkanka oddziela się od zdrowej skóry i odpada, a rana zostaje zastąpiona nową tkanką. Zaletą tej metody jest brak krwawienia i blizny.

Torbiele można zlikwidować również przy pomocy fal radiowych lub metodą elektrokoagulacji.

Pierwszy sposób opiera się na radiotermolizie, czyli przyciągania płynów międzykomórkowych na powierzchnię skóry oraz podnoszeniu ciśnienia wewnątrz nieprawidłowych komórek. Efektem jest usunięcie zmiany i osuszenie leczonych tkanek. Zabieg jest bezkrwawy i całkowicie bezpieczny.

Elektrokoagulacja natomiast wykorzystuje prąd elektryczny, który poprzez efekt termiczny powoduje ścięcie białka w leczonych tkankach.

Najczęstsze umiejscowienie kaszaków:

– owłosiona skóra – głowa

– miejsca za uchem

– kark

– twarz

Metody usuwania kaszaków

– wycięcie chirurgiczne

– zabieg laserowy

– kriochirurgia (wymrażanie)

– fale radiowe

– elektrokoagulacja

Usunięcie kaszaka

Wskazania:
Rezultaty: