Chirurgia plastyczna
Włókniak to zmiana, która powstaje z tkanki łącznej skóry właściwej. Może przybierać postać miękkiego lub twardego guzka w kolorze skóry i pojawia się w różnych partiach ciała. Najczęstsze umiejscowienie to szyja, kark, okolice pachwin i skóra kończyn.
Zmiany mogą mieć różną wielkość- od 2 mm do 1 cm, a ich struktura przesuwa się względem podłoża- nie przywiera na mięśni i kości.
Mimo, że obecności włókniaka nie towarzyszą żadne dokuczliwe objawy i zmiana nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, dobrze jest usunąć go chociażby ze względów estetycznych.
Usunięcie włókniaka – stosowane metody
– Usunięcie włókniaka metodą chirurgiczną – tradycyjny sposób na pozbycie się tego typu zmian skórnych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a okres rekonwalescencji trwa około tygodnia.
– Usunięcie włókniaka laserowo – to jedna z najpopularniejszych metod. Plusy zabiegu to fakt, że jest on bezkrwawy i nie pozostawia blizn. Cała procedura polega na skierowaniu wiązki laserowej na zmianę skórną, w wyniku czego dochodzi do koagulacji i odparowania wody, a włókniak zostaje usunięty.
– Usunięcie włókniaka dzięki kriochirurgii – metoda inaczej nazywana wymrażaniem. Stosuje się w tym celu ciekły azot. Jego działanie sprawia, że komórki włókniaka zostają uszkodzone i oddzielają się od zdrowej tkanki. Zabieg nie pozostawia blizn.
– Usunięcie włókniaka prądem, czyli elektrokoagulacja – zabieg polega na przyłożeniu do zmiany skórnej elektrody (igły z prądem o wysokiej częstotliwości). Pod wpływem temperatury białka włókniaka ścinają się i można go z łatwością usunąć. W zależności do wielkości zmian, zabieg można stosować bez znieczulenia lub w znieczuleniu miejscowym.
Każdy sposób usuwania włókniaków wykonywany przez lekarza specjalistę jest całkowicie bezpieczny i nie wywołuje skutków ubocznych.
Niestety trzeba liczyć się z tym, że zmiany mają charakter nawracający i po jakimś czasie mogą odrosnąć.
Częste miejsca występowania włókniaka
– szyja
– kark
– pachwiny
Metody usuwania
– cięcie chirurgiczne
– laser
– kriochirurgia
– elektrokoagulacja